Yurtdışı Marka Tescili

Yurtdışı Marka Tescili

Etiket Patent, yurtdışı marka tescili konusunda başvuru, tescil, itiraz dosyalama ve takip alt yapısına sahip ve Türk Patent’e bağlı bir vekillik ofisidir.

Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin yurtdışı marka tescili konusunda seçebilecekleri 5 farklı sistem bulunmaktadır. Şirketimiz tüm bu sistemler dahilinde tescil işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler yurtdışı tescili konusunda hangi sistemi seçmeleri gerektiğine dair bilgi tarafımızca ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Madrid Protokolü ( Uluslararası Marka Tescili – WIPO )  

Madrid Protokolü çerçevesinde yapılacak olan başvurular, bu siteme üye olan ülkelerin bazılarında veya tümünde yapılabilmektedir. Bu sistem ile yapılacak olan marka başvuruları için aranan şart, tescil ettirilmek istenen markanın Türkiye’de başvuru aşamasında veya tescilli olmasıdır. Sitemin avantajlarından birisi de uluslararası marka tescil numarasının verilmesinin ardından ülke ekleyebilme seçeneği ile koruma kapsamı artırılabilmektedir.

CTM ( EUTM – Avrupa Birliği Marka Tescili )

Avrupa Birliği üye ülkeleri için tek bir başvuru ile koruma sağlayan sistemdir. Sitemin avantajı Madrid Protokolü’ndeki Avrupa Birliği üye ülkelerinin tamamı için yapılacak başvuruya göre maliyet açısından daha uygun olmasıdır. EUTM başvurusu tek bir başvuru şeklinde yapıldığı için üye ülkelerden herhangi birinde marka başvurusu reddedilir ise diğer ülkelerde de reddedilmektedir. Böyle bir durumda koruma yapılmak istenen ülkeler Madrid Sistemi ile yeniden seçilebilir.

GCC ( Arap Birliği Marka Tescili )

Arap ülkelerinde marka tescil maliyetlerine bakıldığında, diğer ülkelere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca bu ülkelere ulusal olarak yapılacak başvurular uzun zamanda neticelenmektedir.

GCC sistemine üye olan Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Sudi Arabistan ve Arabistan Krallığı ülkeleri için tek bir başvuruda markanızı daha uygun bir ücretle daha hızlı şekilde tescil ettirmeniz mümkündür. Ayrıca tek bir dilde ve tek bir para biriminde müracaat edildiği için tescil sürecini kolaylaştırmaktadır.

OAPI ( Afrika Marka Tescili )

Afrika’da bulunan 17 ülkenin katılımı ile kurulan OAPI sistemi, yine CTM ve GCC’de olduğu gibi tek bir başvuru ile söz konusu 17 ülke için tescil alma imanı sağlamaktadır. Ayrıca tek bir dilde ve tek bir para biriminde müracaat edildiği için tescil sürecini kolaylaştırmaktadır.

Ulusal Marka Tescili

Genellikle yukarıda verilmiş olan herhangi bir uluslararası siteme üye olmayan ülkeler için tercih edilen başvuru sistemidir. Bu başvuru türünde, tescil alınmak istenen ülkenin Marka ve Patent Ofisi’ne doğrudan başvuru yapılır.

Yurtdışı marka tescili konusunda tarafımıza ulaşabilirsiniz. 

Yurtdışı marka araştırması için tıklayınız. 

yurtdışı marka tescili